Přeskočit na navigaci

ENERGETICKÁ NÁROČNOST

Významným pomocníkem při sledování energetické náročnosti budov je Průkaz energetické náročnosti budov (PENB). Od 1. 1. 2009 je povinnou součástí dokumentace všech novostaveb. Tento průkaz ukazuje nároky objektu z hlediska všech energií, které do něj vstupují – tedy nejen energie na vytápění, ale i na chlazení, ohřev TUV, větrání a osvětlení – v poměru k podlahové ploše.

Grafickým výstupem je štítek, podobný štítkům na elektrospotřebičích, v němž je uvedena celková roční spotřeba v kWh/m2.

Do hranice 15 kWh/m2 mluvíme o pasivních domech. Kategorii nízkoenergetických neboli NED domů definuje energetická náročnost 50 kWh/m2.

Celkové náklady na energie u nízkoenergetických domů jsou tak často o více jak 100% nižší, než náklady vzniklé u domů klasických. Například náklady na veškeré energie (vytápění, ohřev vody, osvětlení, provoz spotřebičů) jsou u nízkoenergetického domu o rozměrech 100 m² přibližně 15 000 Kč/rok. U stejně velkého zděného domu je to ale již 37 000 Kč/rok. Za 20 let provozu vašeho domu tak můžete ušetřit téměř půl milionu korun.

U nízkoenergetických domů však již nehraje roli jen cena energie. Vzhledem k energetické úspornosti domu zde hrají roli rovněž pořizovací náklady topné soustavy. Spotřeba energie na vytápění je u nízkoenergetických domů již tak malá, že např. u tepelných čerpadel, přestože dokážou vyrobit teplo nejlevněji, je návratnost investice delší než životnost zařízení a tím je komfortní, leč nepříliš nevýhodnou. Nejvýhodnější poměr mezi investicemi, provozními náklady a návratností v tomto případě vykazují elektrické přímotopné systémy.