Přeskočit na navigaci

PORADNA

Nehrozí u dřevostavby větší nebezpečí požáru?

Nemusíte se obávat, nehrozí. Všechny naše dřevostavby splňují požární předpisy. Dřevo navíc není jediným stavebním materiálem. Používáme řadu izolačních materiálů, které jsou nehořlavé, a v případě požáru stavbu chrání. Valná většina klasických domů navíc dřevo také využívá. Například takové střešní konstrukce se ze dřeva budují běžně a nikdo se nad tím nepozastavuje.

Jaká je životnost dřevostavby?

Fyzická životnost dřevostavby je 100 až 150 let. Životnost domu se však samozřejmě odvíjí také od toho, jak se o něj jeho majitelé starají. Morální životnost (doba, po kterou nám bydlení v dané podobě vyhovuje a splňuje naše požadavky) každé stavby je přitom výrazně nižší. Jedná se o 20 až 30 let, bez ohledu na to, jedná-li se o dům zděný či ze dřeva. Zásahy do dřevostavby jsou však vždy méně náročné a proto ji můžete snáze přizpůsobit svým současným požadavkům na bydlení.

Nemůže mi dřevostavbu poškodit červotoč nebo dřevokazné houby?

Materiály, které pro stavbu dřevostaveb používáme, jsou natolik kvalitně ošetřeny, v našem případě hloubkovou impregnací, že všem těmto škůdcům bezpečně odolají. U dřevostaveb je z tohoto pohledu zvlášť důležité, aby byla stavba realizována odborníky, kteří mají s tímto typem budov dostatek zkušeností. Obavy mohou být opodstatněné pouze v případě, že si lidé dřevostavbu rozhodnou postavit svépomocí, bez dostatku odborných znalostí nebo bez použití kvalitního materiálu.

Nemají dřevostavby horší tepelně-izolační vlastnosti než domy zděné?

Rozhodně ne! Dřevostavby mají mnohem lepší tepelně-izolační vlastnosti, jsou nízkoenergetické. U zděných domů se vám teplo akumuluje ve zdech, takže vám trvá déle, než dům skutečně vytopíte. Z tohoto důvodu je provoz dřevostaveb také méně finančně náročný. Například za energie u 100m² velké dřevostavby zaplatíte za rok cca 15 tisíc korun. U stejně velkého zděného domu je to o cca 22 tisíc více.

Jak dlouho trvá stavba dřevostavby?

Naše dřevostavby je možné stavět celoročně a bez ohledu na počasí právě díky vysoké prefabrikaci sendvičových panelů. Do dvou týdnů je možné stavbu kompletně uzavřít a zatopit v ní. Do dřevostavby se tak můžete nastěhovat již za 3 měsíce.

Nejsou dřevostavby příliš „hlučné“?

Právě naopak. Stěny dřevostaveb mají sendvičovou konstrukci, je v nich použito množství izolačních materiálů. Díky tomu mají dřevostavby velmi dobré zvukově-izolační vlastnosti.

Není stavba dřevostavby příliš nákladná? Přece jen ji nemůže stavět každý.

To je pravda, dřevostavbu by měl stavět skutečně jen odborník a to minimálně do varianty Limit. Na rozdíl od klasického domu však výstavba dřevostavby probíhá výrazně kratší dobu a proto jsou ve výsledku i stavební práce levnější. Je rozdíl, když musíte řemeslníky platit po dobu jednoho roku nebo jen 3 měsíce, jak je tomu u dřevostaveb. Stavba dřevostavby vás tak rozhodně vyjde levněji, než stavba domu zděného.

Jakou nosnost má stěna dřevostavby? Můžu na ni upevnit třeba polici?

Nosnost našich stěn opláštěných Fermacellem je na jeden bod přibližně 100 kg a při 2 hmoždinkách až 250kg/m2. Nemusíte se tak bát na zeď zavěsit téměř cokoli včetně bojleru. Pro zajímavost, nosnost sádrokartonu, který je běžně využíván v „levných“ dřevostavbách i ve zděných domech, je přitom pouze 10 kg/m2.

Jak obstojí dřevostavby v období záplav?

Díky své konstrukci jsou dřevostavby při povodních odolnější, než domy zděné. Voda na statiku dřevěné samonosné konstrukce nemá žádný vliv. Její působení je však u zděných systémů z hlediska statiky přímo fatální. Zároveň jejich případná oprava po povodních není natolik finančně náročná. Dům je totiž mnohem snazší vysušit.

Co znamená, že dřevostavby jsou ekologické?

Dřevostavby jsou označovány za ekologické díky použitým materiálům. Náklady na jejich výrobu, výstavbu, provoz jsou podstatně méně energeticky náročné a ani případná likvidace nezatěžují okolí, narozdíl od domů zděných. Výstavba dřevostavby probíhá výrazně kratší dobu a nezatěžuje okolí.